• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان

   استان گیلان از شمال به دریای خزر و کشورهای مستقل آسیای میانه، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، تا پایان شهریور سال 1383، استان گیلان دارای 16 شهرستان، 48 شهر و 43 بخش، 109 دهستان و 2893 آبادی است.

   تاریخچه پزشکی قانونی استان گیلان:

   قدمت پزشکی قانونی استان گیلان طبق سوابق موجود در واحد کارگزینی و اظهارات یکی از سرپرستان اسبق پزشکی قانونی (آقای دکتر محمد محمدی لپوندانی) بیش از 100 سال است. بر این اساس دکتر محمد مهدی کاشانی از اولین پزشکان استان گیلان بود که در عرصه پزشکی قانونی فعالیت می‌کرد. وی که در استخدام بهداری سابق بود علاوه برکار طبابت در مطب شخصی خود امور مربوط به پزشکی قانونی را تقبل می‌کرد و به مدت حدود 25 الی 30 سال با عدلیه (دادگستری فعلی ) همکاری داشت. پس از وی دکتر اسکندر روشن ضمیر به عنوان پزشک قانونی، حدود 20 سال و سپس دکتر سعید فرزد حدود 15 سال به همین منوال فعالیت کردند.

   دکتر علی لادن از سال 1350 با دادگستری استان همکاری داشت. در سال 1352 پس از تشکیل دایره پزشکی قانونی در دادگستری استان، نامبرده که در استخدام آموزش و پرورش بود، رسماً به دادگستری استان گیلان منتقل شد و با حداقل امکانات که محدود به دو اتاق معاینه و یک سالن تشریح می شد، شروع به فعالیت کرد. پس از بازنشستگی دکتر لادن در سال 1366 دکتر محمد محمدی لپوندانی که از سال 1357 به استخدام دادگستری درآمده بود به عنوان سرپرست پزشکی قانونی گیلان منصوب شد. در پی تاسیس سازمان پزشکی قانونی کشور(27/4/72)، اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان از دادگستری استان منفک و فعالیت های تخصصی خود را به طور مستقل آغاز کرد و تعداد کارکنان آن به تدریج افزایش یافت. پس از بازنشستگی دکتر محمد محمدی لپوندانی، در سال 1375 دکتر فرجاد طهماسبی که در ابتدا به صورت پزشک وظیفه فعالیت می‌کرد، به عنوان سرپرست پزشکی قانونی استان منصوب شد. در زمان تصدی دکتر طهماسبی ساختمان کنونی اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان واقع در رشت ( در سال 1376) خریداری شد. دکتر محمود بابایی در سال 1378 به سمت سرپرست پزشکی قانونی منصوب شد و در پی انتقال وی به استان مازندران در سال 1381، مسؤولیت پزشکی قانونی گیلان به دکتر وحید نوایی لواسانی سپرده شد. بعد از ایشان آقای دکتر مرتضی رهبر طارمسری متخصص پزشکی قانونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1382 به صورت مامور به خدمت به سمت مدیرکل پزشکی قانونی استان انتخاب شد. پس از اتمام ماموریت او نیز دکتر مهدی قراگوزلو (فروزش) در سال 1385 به عنوان مدیرکل پزشکی قانونی استان منصوب شد و در سال 1387 پس از انتقال ایشان به استان زنجان، آقای دکتر عباس مینوی مسؤولیت پزشکی قانونی استان گیلان را برعهده گرفت.

   در حال حاضر اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان دارای 103 نفر پرسنل اعم از رسمی،پیمانی، طرحی، معاضدتی، وظیفه و قراردادی است. علاوه بر مرکز استان در 17 شهرستان و بخش استان، ادارات فعال پزشکی قانونی دایر است. ساختمان های ادارات پزشکی قانونی شهرستان های بندرانزلی و لاهیجان ، تالش ، رودسر ، لنگرود، صومعه سرا و فومن تملیکی و مابقی به صورت اجاره‌ای و یا امانی است. ( لازم به ذکر است خرید ساختمان‌های شهرستان‌های تالش، رودسر، لنگرود، صومعه سرا و فومن مربوط به سال 1388 هستند) واحد آزمایشگاه این اداره کل که دارای بخش های آسیب شناسی، سرولوژی و سم شناسی است در سال های اخیر ارتقای قابل ملاحظه‌ای داشته‌است به طوری که با به کارگیری تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته ارتقای آزمایشگاه سم شناسی به سطح 2 با حضور ریاست محترم سازمان دکتر محمد حسن عابدی در سال 1387 صورت پذیرفت و از ارسال نمونه های آزمایشگاهی به استان‌های همجوار بی نیاز شده‌است. این اداره کل در سفرهای ریاست محترم جمهور به استان گیلان موفق به اخذ چندین مصوبه شامل احداث 6 سالن تشریح در شهرستان‌های لاهیجان- لنگرود – تالش- رودبار- صومعه‌سرا- بندرانزلی و احداث ساختمان اداره کل پزشکی قانونی گیلان(رشت) – خرید خودرو سرصحنه و تامین زمین جهت احداث مجموعه آزمایشگاه سالن تشریح رشت شده‌است که پیگیری‌های مداوم و مستمر در جهت اجرای مصوبات مذکور در دست انجام است. این اداره کل در بخش آموزش نیز فعال است و به دانشجویان رشته‌های مامایی، حقوق و دستیاران روان‌پزشکی و... خدمات آموزشی ارایه می‌کند و به عنوان نهمین قطب آموزشی سازمان پزشکی قانونی کشور در نظر گرفته شده است. این اداره کل در زمینه تحقیقات با تشکیل کمیته پژوهشی و زمینه سازی برای ارایه مقالات علمی توسط محققین علاقه‌مند درصدد افزایش توانمندی‌های پزشکی قانونی در راستای ارایه خدمات بهتر است.

   مدیر کل: دکتر مهدی قربانی ثمین

   پزشکی قانونی با به کارگیری پزشکان و کارشناسان متخصص و متبحر و با ارایه نظرات کارشناسی، به عنوان یکی از منابع معتبر و مورد استناد در احکام قضایی، از نهادهای موثر در گسترش عدل و عدالت در جامعه به شمار می آید.

   اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان: پس از تاسیس سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1372 از دادگستری استان منفک شد و فعالیت‌های تخصصی خود را به طور مستقل آغاز کرد. در آن زمان تعداد 12 شهرستان استان گیلان شامل رشت، لاهیجان، فومن، آستانه اشرفیه، لنگرود، رضوان‌شهر، صومعه سرا، تالش، رودبار، بندر انزلی، آستارا و رودسر دارای اداره پزشکی قانونی بودند و در طی سالیان اخیر ادارات پزشکی قانونی در شهرستان‌های شفت، ماسال، املش، خمام و بخش‌های سنگر و رحیم آباد نیز راه اندازی شد.

   در حال حاضر اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان دارای 18 مرکز در سطح استان است و سالانه حدود نود هزار مورد کارشناسی برای مراجع قضایی و سازمان‌های دولتی انجام می دهد که از این تعداد 91 درصد موارد مربوط به معاینات بالینی و کمیسیون های پزشکی، 6درصد مربوط به فعالیت‌های آزمایشگاهی و 3 درصد باقی‌مانده مربوط به معاینه فوت شدگان با مرگ های غیر طبیعی و مشکوک است.

   در حال حاضر این اداره کل دارای 103 پرسنل است، همچنین از همکاری پاره وقت بیش از 90 نفر متخصص و فوق تخصص رشته های مختلف علوم پزشکی که اغلب از اعضاء هیئت علمی هستند به ویژه در بخش کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی بهره می برد.